HPV Virus, Kondilomi i Vakcine Protiv Raka Grlića Materice - Kompletan Vodič

Selma Blog 2024-06-14

Sve što treba da znate o HPV virusu, kondilomima i vakcinama protiv raka grlića materice. Saveti o dijagnostici, lečenju i prevenciji.

HPV Virus, Kondilomi i Vakcine Protiv Raka Grlića Materice: Sve Što Treba Da Znate

Kondilomi, papilomi, warts, polne bradavice – sve su to imena za veoma neprijatnu virusnu i polno prenosivu bolest. Ova stanja su izuzetno neprijatna zbog teškog lečenja, gotovo nemogućnosti potpunog uklanjanja virusa, kao i mogućnosti da pređu u kancerozne promene.

Šta je HPV virus?

Humani papiloma virus (HPV) izaziva ovu bolest prianjajući za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće genitalnog regiona – vagine, anusa i penisa, ređe kože testisa. Postoji preko 80 identifikovanih papiloma virusa koji prouzrokuju različite vrste bradavica kod ljudi.

Vrste HPV virusa

HPV virusi se klasifikuju po brojevima. Većina je bezazlena po pitanju prelaza u rak, ali neki tipovi kao što su HPV 16, 18, 31 i 45 stvaraju ravne i skoro nevidljive bradavice koje mogu postati maligne. S druge strane, HPV 6 i 11 predstavljaju najčešće uzročnike kondiloma koji su lako uočljivi, ali ne izazivaju rak.

Načini prenošenja

HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguć je i vertikalni prenos sa majke na dete, gde novorođenče može dobiti laringealne papilome. Teorijski su opisani i kondilomi na usnama i u usnoj duplji kao posledica oralnog seksa, ali je ova pojava u praksi retka.

Klinička slika i dijagnoza

Kondilomi se najčešće nalaze u anogenitalnoj regiji. Kod žena se obično javljaju na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice. To su mekane, izdužene papilomatozne tvorevine često na peteljci, beličaste ili ružičaste boje.

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, histoloških, ultrastrukturnih i imunoloških ispitivanja. Važno je naglasiti da se radi o stanjima koje treba razlikovati od drugih promena kao što su polipoze koje nastaju zbog povećanog lučenja vaginalnog sekreta.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma je individualno i može biti iscrpljujuće i dugotrajno. Najčešće metode uključuju:

  • Krioterapiju (lečenje tečnim azotom)
  • Primenu 0,5% rastvora podofilotoksina
  • Rastvore trihlorsirćetne kiseline
  • 5-fluoracil kreme
  • Lasersko lečenje (posebno za unutrašnje kondilome)
  • Hirurško uklanjanje

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije HPV-a, a ne bave se uzrokom – samim virusom. Često je potrebno ponavljati terapije zbog recidiva.

Kondilomi kod trudnica

Kondilomi se često nalaze kod trudnica i tada pokazuju ubrzano širenje zbog pada imuniteta. Lečenje mora da se sprovodi u toku trudnoće, a moguće je raditi laserske vaporizacije vagine i vulve. U slučaju izraženih promena na grliću materice, laserska vaporizacija se može izvesti 15-20 dana pre termina porođaja.

Vakcine protiv HPV-a

U poslednje vreme su dostupne vakcine protiv najopasnijih tipova HPV virusa. Postoje dve vakcine – jedna koja štiti od HPV 16 i 18 (glavni uzročnici raka grlića materice), i druga koja štiti od HPV 6, 11, 16 i 18.

Vakcine se preporučuju devojkama u dobi između 9 i 26 godina, a najveći efekat imaju u slučajevima gde prethodno nije bilo genitalnih infekcija. Daju se u tri doze tokom šest meseci.

Statistike o raku grlića materice

Svakog dana jedna žena u Srbiji umre od raka grlića materice, a godišnje se otkrije oko 1.400 novih slučajeva. Ova bolest je na drugom mestu po učestalosti uzroka smrti žena širom sveta, a Srbija je među zemljama sa najvećom stopom obolelih.

Zaključak

HPV infekcije i kondilomi su vrlo česti problem, ali sa pravim pristupom dijagnostici i lečenju mogu se uspešno kontrolisati. Važno je tražiti više mišljenja pre početka terapije i biti svestan da se radi o hroničnoj virusnoj infekciji koja zahteva strpljenje u lečenju. Vakcinacija predstavlja najefikasniji način prevencije najopasnijih posledica HPV infekcije.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.